Geometry of curves in time series and shape analysis

Confirmed participants

  • Hazem Abdelaziz (LMU)
  • Kerem Altun (Izmir Institute of Technology)
  • Felix Ambellan (Zuse Institute Berlin)
  • Carlos Améndola (Technical University of Munich)
  • Andrés Angel (Universidad de los Andes)
  • Örn Arnaldsson (University of Iceland)
  • Arindam Banerjee (RKMVERI, INDIA)
  • Bahareh Banyassady (Zuse Institut Berlin)
  • Daniel Baum (Zuse Institute Berlin)
  • Dirk Becherer (Humboldt University Berlin)
  • Muhammad Bilal Bhatti (UVAS, Lahore)
  • Youness Boutaib (RWTH Aachen)
  • Mireille Boutin (Purdue University)
  • Josephine Cacayan (Don Mariano Marcos Memorial State University)
  • Jeff Calder (University of Minnesota)
  • Turku Ozlum Celik (Leipzig University)
  • Elena Celledoni (Norwegian University of Science and Technology)
  • Michele Coghi (TU Berlin)
  • Jane Coons (North Carolina State University)
  • Evzenie Coupkova (Purdue university)
  • Charles Curry (NTNU)
  • Lancelot Da Costa (Imperial College London)
  • Joscha Diehl (University of Greifswald)
  • Tim Duff (Georgia Tech)
  • Luis Duffaut (University of Vermont)
  • Stefan Dye (Cerebrant)
  • Kurusch Ebrahimi-Fard (Norwegian University of Science and Technology)
  • Matthias Eckardt (Humboldt-Universität zu Berlin)
  • Henrik Eisenmann (MPI MIS Leipzig)
  • Ahmed Eltantawi (University of Leipzig)
  • Antonio Falco (Universidad CEU Cardenal Herrera)
  • Fasahat Fatima (Abdus Salam School of Mathematical Sciences)
  • Adeline Fermanian (LPSM, Sorbonne Université)
  • Mathias Fischer (University of Greifswald)
  • uta freiberg (TU Chemnitz)
  • Peter Friz (TU and WIAS Berlin)
  • Eric Geiger (North Carolina State University)
  • Pinaki Ranjan Ghosh (Burdwan University)
  • Sarbajit Ghosh (Indian Statistical Institute, Kolkata)
  • Michele Giacomini (University College London)
  • Nicolas GILLIERS (NTNU (Trondheim Norway))
  • Chad Giusti (University of Delaware)
  • Fani Golemi (King's College London)
  • Sayantan Goswami (Indian Statistical Institute)
  • W. Steven Gray (Old Dominion University)
  • Alexandros Grosdos (Osnabrück University)
  • Jonathan Gryak (University of Michigan, Ann Arbor)
  • Paul Hager (TU Berlin)
  • Boumediene Hamzi (ICL)
  • Martin Hanik (Zuse Institute Berlin)
  • Alexander Heaton (MPI MiS, TU-Berlin)
  • Daniel Hoff (University of California, Los Angeles)
  • Stephan Huckemann (University of Göttingen)
  • Mark Kirstein (London Mathematical Laboratory, MPI MiS & Leipzig University)
  • Henry Kirveslahti (Duke University)
  • Victoria Klein (Imperial College London)
  • Irina Kogan (North Carolina State University)
  • Kathlén Kohn (KTH Stockholm)
  • Saloni Kothari (FU Berlin)
  • Matjaz Kovse (A1)
  • Kaushal Kumar (Heidelberg University)
  • Nitendra Kumar (SEMS Welfare Foundation)
  • Olga Kuznetsova (Aalto University)
  • Jeroen Lamb (Imperial College London)
  • Carlotta Langer (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Darrick Lee (University of Pennsylvania)
  • Felipe Leitner (University Greifswald)
  • Andrea Leone (NTNU)
  • Wenwen Li (University of Oklahoma)
  • Matheus Lima Cornejo (University of Bologna)
  • Terry Lyons (University of Oxford)
  • Sourav Majumdar (Indian Institute of Management Ahmedabad)
  • Dimitra Maoutsa (TU Berlin)
  • Lewis Marsh (University of Oxford)
  • Andrew McLeod (Oxford)
  • Shannon McPherron (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology)
  • Annie Melton (University of Minnesota)
  • Remy Messadene (Imperial College London)
  • Milena Mihaylova (Techical University Sofia)
  • Esfandiar Navayazdani (Zuse Institute Berlin)
  • Alexandra Neamtu (Bielefeld University)
  • Simon Neubauer (Max Planck Institute for Evolutionary Anthropology), participation canceled
  • Hao Ni (University College London)
  • Amir Niknejad (College of Mount Saint Vincent New York)
  • Harald Oberhauser (University of Oxford)
  • Peter Olver (University of Minnesota)
  • Juan Orduz (HelloFresh SE)
  • Volkan Özen (Naturkundemuseum Berlin)
  • Benedikt Petko (Imperial College London)
  • Gleb Pogudin (Ecole Polytechnique)
  • Rosa Preiß (Technical University Berlin)
  • Hans-Bert Rademacher (Leipzig University)
  • Mundy Reimer (University of San Francisco)
  • Jeremy Reizenstein (Facebook)
  • Frank Röttger (MPI MiS)
  • Michael Ruddy (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Cristopher Salvi (University of Oxford)
  • Kevin Schlegel (The Alan Turing Institute)
  • Alexander Schmeding (University of Bergen)
  • Daniel Schwarz (University College London)
  • Anna Seigal (University of Oxford)
  • Shan Shan (Duke University)
  • Anuj Kumar Sirohi (Jawaharlal Nehru University)
  • Miruna-Stefana Sorea (Max-Planck-Institut für Mathematik in den Naturwissenschaften)
  • Stefan Stein (University of Warwick)
  • Bernd Sturmfels (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Nikolas Tapia (Weierstrass Institute for Applied Analysis and Stochastics)
  • Linda Thiel (SIAM (retired))
  • Sascha Timme (TU Berlin)
  • Dat Tran (Leipzig University and MPI-MiS)
  • Dung Tran (Energy Recovery Inc)
  • Emanuele Verri (University of Greifswald)
  • Max von Renesse (Leipzig University)
  • Christoph von Tycowicz (Zuse Institute Berlin)
  • Michael Wijaya (Bard High School Early College)
  • Yue Wu (University of Oxford)
  • Katrina Yezzi-Woodley (University of Minnesota)
  • Pavel Zorin-Kranich (U Bonn)
  • Maria-Angeles Zurro (University Autonoma de Madrid)

Date and Location

August 11 - 14, 2020
Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences
Virtual event - Videobroadcast

Scientific Organizers

Joscha Diehl
University of Greifswald

Michael Ruddy
MPI for Mathematics in the Sciences

Max von Renesse
Leipzig University

Administrative Contact

Saskia Gutzschebauch
MPI für Mathematik in den Naturwissenschaften
Contact by Email

15.08.2020, 01:27