Low-rank Optimization and Applications

Confirmed participants

  • Evrim Acar (Simula Metropolitan Center for Digital Engineering)
  • Hussam Al Daas (Max Planck Institute for Dynamics of Complex Technical Systems)
  • Mazen Ali (Ulm University)
  • Elena Angelini (Università di Siena)
  • Grey Ballard (Wake Forest University)
  • Rafael Ballester-Ripoll (ETH Zürich)
  • Paul Breiding (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Luca Chiantini (Università di Siena)
  • Jérémy Cohen (INRIA Rennes)
  • Lieven De Lathauwer (KU Leuven)
  • Henrik Eisenmann (Technische Universität Berlin)
  • Eric Evert (KU Leuven)
  • Antonio Falcó Montesinos (Universidad CEU Cardenal Herrera)
  • Evgeny Frolov (Skoltech Moscow)
  • Maciej Galazka (University of Warsaw)
  • Francesco Galuppi (MPI MiS)
  • Jochen Garcke (University of Bonn, and Fraunhofer SCAI)
  • Michael Goette (TU Berlin)
  • Griet Goovaerts (KU Leuven)
  • Paul Görlach (Max Planck Institute MiS Leipzig)
  • Lars Grasedyck (RWTH Aachen)
  • Zeynep Gündoğar (Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversity)
  • Wolfgang Hackbusch (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Venera Khoromskaia (Max-Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Boris Khoromskij (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Kirandeep Kour (Max Planck Institute Magdeburg)
  • Sebastian Krämer (RWTH Aachen)
  • Daniel Kressner (EPF Lausanne)
  • Patrick Kürschner (KU Leuven)
  • Antonio Lerario (SISSA)
  • Lek-Heng Lim (University of Chicago)
  • Alexander Litvinenko (RWTH Aachen)
  • Cristian Minoccheri (University of Michigan)
  • Morten Mørup (Technical University of Denmark)
  • Mathias Oster (Technische Universitaet Berlin)
  • Davide Palitta (Max Planck Institute for Dynamics of Complex Technical Systems)
  • Lana Perisa (EPFL)
  • Xenya Petrova (SRR (Samsung R&D Institute, Russia))
  • Max Pfeffer (MPI MiS Leipzig)
  • Maxim Rakhuba (ETH Zürich)
  • Marie Roald (Simula Metropolitan Center for Digital Engineering)
  • Filip Rupniewski (Polskiej Akademii Nauk)
  • Koen Ruymbeek (KU Leuven)
  • Leon Sallandt (Technische Universität Berlin)
  • Alexander Sambale (Universität Leipzig)
  • Carla Schenker (Simula Metropolitan Center for Digital Engineering)
  • Reinhold Schneider (TU Berlin)
  • Hanie Sedghi (Google Brain)
  • Luca Sodomaco (University of Florence)
  • Volker Tresp (LMU Munich)
  • Madeleine Udell (Cornell University)
  • André Uschmajew (Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences)
  • Bart Vandereycken (University of Geneva)
  • Nick Vannieuwenhoven (KU Leuven)
  • Nico Vervliet (KU Leuven)
  • Markus Wageringel (Osnabrück University)
  • Roman Weinhandl (Max-Planck-Institut für Dynamik komplexer technischer Systeme)
  • David Willimzig (Max-Planck-Institute for Dynamics of Complex Technical Systems)
  • Rose Yu (Northeastern University)

Date and Location

April 01 - 05, 2019
Max Planck Institute for Mathematics in the Sciences
Inselstraße 22
04103 Leipzig
Germany

Scientific Organizers

Evrim Acar
Simula Metropolitan Center for Digital Engineering

André Uschmajew
MPI for Mathematics in the Sciences

Nick Vannieuwenhoven
KU Leuven

Administrative Contact

Saskia Gutzschebauch
MPI für Mathematik in den Naturwissenschaften
Contact by Email

28.05.2019, 08:37